Şifalı Bitkiler Sitesi

|Anasayfa|

Karın, Kalça ve Basen Eriten Diyet

Karın, Kalça ve Basen Eriten Diyet

Uzman diyetisyen doktorlardan Gürkan Kubilay’ ın önermiş olduğu kalça, karın ve basen eriten diyet programı hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Karın, kalça ve basen eriten diyetin sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen ziyaretçilerimize faydalı olacağını düşünüyoruz.

Doktor Gürkan Kubilay‘ın Karın, Kalça ve Basen Zayıflatan Diyet Programı:

Karın, kalça ve basen eriten diyet programında ilk gün nasıl beslenmek gerekiyor?

 • Süt ya da meyve suyu ile karıştırılan mısır gevreği
 • 1 dilim kepek ekmeği
 • Örgü peyniri
 • 4-5 adet zeytin

Ara öğün

 • Yeşil elma

Öğlen

 • 2 dilim ıspanaklı börek
 • Turp, kırmızı soğan, marul, maydanoz ile yapılmış hafif bir salata
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • 1 bardak domates suyu

Ara öğün

 • 1 dilim ananas

Akşam

 • 2 Adet kırmızıbiber dolması
 • Çoban salatası
 • Bir dilim kepek ekmeği

Gece

 • Yeşil çay

Karın, kalça ve basen eriten diyet programında ikinci gün nasıl beslenmek gerekiyor?

Sabah

 • 1 Tatlı kaşığı ile bal ile karıştırılmış müsli
 • Greyfurt suyu
 • Örgü peyniri

Ara Öğün

 • Bir avuç fındık

Öğle

 • Bir orta boy ızgara olarak yapılmış lüfer
 • Salata

Ara Öğün

 • Bir avuç çeviz

Akşam

 • 3-4 Adet beyaz lahana sarması
 • 1 tatlı kaşığı Kanola yağıyla yapılmış soğan ve domatesten yapılan çoban salatası

Gece

 • 1 Bardak muzlu süt

Ender Saraç’tan İştah Kesen Formüller

cialis online

er.jpg” alt=”” width=”240″ height=”144″ />Ender Saraç’tan İştah Kesen Bitkisel Formüller

Ender Saraç diyet konusu ele alındığında akla gelen ilk isimler arasında yer alan ünlü bir diyet uzmanı. Saraç’a göre insanların kilo almalarının en önemli sebebi olan iştahı kesmenin yolu bitkisel formülleri kullanmaktan geçiyor.

Şişmanlığın en önemli nedeni kişinin aşırı iştahlı olmasıdır. Bu tür kişilerde diyetin her zaman işe yaramadığını da belirtmek gerekiyor. Diyet için öncelikle yemek yemeyi insanın zevk aldığı bir etkinlik haline getirmemek gerekiyor.

Sindirim sisteminin yeterince iyi çalışmadığı durumlarda kişi doymadığı için iştahı sürekli açık olacaktır. Bu nedenle ilk olarak sindirim sistemini düzenleyici çalışmalar yapılmalıdır.

Diyet programında işin püf noktası, kişinin az yemek yemesi değil; doğru beslenmesidir. Bu amaç doğrultusunda hormon ihtiva eden gıdalardan uzak durularak, besleyici özellikleri yüksek olan organik gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besinleri alması kişinin iştahını da normal seviyelere getirecektir.

Dr. Ender Saraç’ın İştahı Azaltmak ve Kesmek İçin Uyguladığı Bitkisel Tedaviler

Bazı bitkilerin kokuları iştahın azalmasına yardımcı olur: Nane, yeşil elma ve zerdeçal gibi bitkiler günde 20 ila 30 kez koklandığında sinir sistemine iştahı azaltıcı bir sinyal gönderiyor. Bitkileri koklamak az da olsa iştahınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Bazı bitkisel çaylar iştahın azalmasına yardımcı olur: Mate çayı ve benzeri acımsı tada sahip olan bitkisel çaylar da iştahın azalmasını sağlıyor. Bu tür çayları içerken şekersiz içmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bitkisel çaylar iştahı azaltma etkisini göstermeyecektir.

İştahı azaltan diğer gıdalar: Bazı yeşil yapraklı sebzeler (karalahana, tere, madımak, ıspanak ,roka) mideye tokluk hissi veren diğer gıdalardır.

Vücudunuz protein ihtiyacını gerek duyulan miktarlarda aldığında açlık hissi daha düşük olur. Yumurta, tavuk, süt, yoğurt ve balık eti gibi besinlerde bol miktarda protein bulunur. Proteinli besinleri sık sık tüketerek açlık hissininizi azaltabilir ve engelleyebilirsiniz.

İştah Kesen Buzlu Çay :

 • 1,5 litre su
 • Yarım tatlı kaşığı yasemen çayı
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tutam ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı mate çayı

Bitkileri bir çaydanlığın içine koyun ve bir süre kaynatın. Kaynama işleminin tamamlanması ile 4 dakika demlendirin. Demleme işlemi bittikten sonra süzün. Biraz ılık hale gelmesini bekleyin ve içerisine çok az miktarda bal ekleyin. Soğuduktan sonra ise, içi buz dolu bir kaba (termosa) boşaltın. En son olarak çayın üzerine taze kıyılmış nane yapraklarını ekleyin. Yemeklerden yaklaşık 10-15 dakika önce soğuk çayınızı için. Buzlu bitki çayı sayesinde, iştahınızda gözle görülür boyutlarda azalma söz konusu olacaktır.

Doğru Diyet Seçimi Nasıl Olmalıdır

Doğru Diyet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermek amacıyla diyete başlamadan önce araştırılması gereken ilk konu kişi için hangi diyet listesinin en uygun tercih olacağıdır. Bu yazımızda doğru diyet seçiminin nasıl olması gerektiğini ele alarak diyete başlamak isteyen ziyaretçilerimize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Diyete başlamadan önce tam teşekküllü bir hastaneden Check-Up ya da halk arasında bilinen adıyla genel sağlık taraması yaptırmanızı öneriyoruz. Böylece diyet sırasında sağlığınızı tehdit edebilecek unsurlara karşı önceden önlem almanız mümkün olacaktır. Check-Up sonuçlarını uzman bir diyetisyen hekime başvurarak değerlendirmesini isteyebilir; diyetisyen hekimden vücut yapınıza uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özel bir sağlıklı yaşam ve diyet programı isteyebilirsiniz. Sizin için en uygun diyet programı meslek, yaş, biyolojik unsurlar ve kilo durumunuz değerlendirilerek yalnızca size özel olarak hazırlanan diyet programıdır.

Diyet programı tercihi sırasında yapılan en büyük yanlış, insanın uzman olmayan kişilerden edindiği bilgilerle vücud yapısına uygun olmayan bir programı tercih etmesidir.  Eğer diyet programları insanlar için genel bir standarta sahip olsaydı, neden 3-5 kilo vermek için onlarca diyet programı türetilsin ki? Kişi için farklı diyet programlarının tercihinde temel etken, insan vücudunun farklı gereksinimler göstermesidir. Hatta bir insan vücudu ihtiyaçlar konusunda dönemsel olarak bile farklılıklar gösterebilir.

Doğru bir diyet programı seçimi için kilo durumunuzu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer 40-60 kilo aralığında kilo fazlanız varsa, bu durumda  her sabah bir dilim peynir ve kepekli ekmek ile başlanan ve gittikçe uzayan bir diyet programı sağlığınız açısından çok da uygun bir çalışma olmayacak ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilecektir. Doğrudan minimum beslenme ile yapılan bir diyet yerine; gıda tüketimini yavaş yavaş azaltarak yapılacak bir diyet, hem kişisel sağlığınız hem de diyet programını istikrarlı bir şekilde sürdürmek açısından faydalı olacaktır.

Zatürre

ZATÜRRE NEDİR?
Zatürre, akciğerlerde bulunan hava keselerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıptaki ismi pnömonidir. Zatürre, kendi başına oluşabilir ya da başka hastalıkların tedavi edilmemesi sonucu ortaya çıkabilir. Tedavi altına alınmadığı zaman öldürücü etkisi vardır. Özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar, zatürrenin olumsuz yan etkilerinin tehdidi altındadır.

Zatürre, sigara içen insanlarda, solunum yolu hastalarında, kalp hastalarında ve şeker hastalarında, alkolik insanlarda ve bağışıklık sistemi düşük insanlarda çok sık rastlanılabilen bir enfeksiyondur. Sigara içen ailelerin çocuklarında, zatürre daha sık görülür. Bunun sebebi, çocukların bağışıklık sistemlerinin güçsüz olmasının sonucunda, sigara içilmesi sonucu pasif içicilik ile akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasıdır.

Zatürrenin belirtileri nelerdir?
Aniden ortaya çıkan ateş zatürrenin ilk belirtisidir. Buna ek olarak üşüme ve titreme de gelir. Kuru öksürük denildiği zaman akla ilk olarak zatürre gelir çünkü zatürrenin kuluçka döneminde kuru bir öksürük vardır. Balgamsız, kesik kesik öksürüklere ateş eklenir ve hasta yorgun hissetmeye başlar. İlk zamanlardaki kuru öksürük, yerini balgamlı öksürüğe bırakır. Daha ileri vakalarda kanlı balgamlar oluşabilir. Nefes alırken duyulan hırıtlı ya da göğüste ağrı olması da zatürrenin belirtileri arasındadır. Bunun sebebi, akciğerlerin zarlarına kadar iltihabın ilerlemesindendir. Hasta, nefes alırken batma hisseder ve bu da ağrıya neden olur. Ağrısı arttığı için nefes almak istemez bu da, vücut fonksiyonlarının yavaşlaması demektir. Nefes darlığı da zatürrenin bir başka belirtisidr.

Zatürre hastalığında, hasta kişi giderek yorgun hisseder ve dinlenmek ister. Yüksek ateşin de etkisiyle söylenenleri algılamakta güçlük çekebilir. Uykuya daldığında farketmeden aşırı terleme görülür. Günde 3-5 giysi değiştirecek kadar ter görülebilir. Bu da, vücutta su kaybına neden olur.

Zatürre hastalığında neler yapılmalıdır?
Zatürre teşhisi koyulmuş kişiler eğer sigara kullanıyorlarsa, sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara, zatürrenin daha da ilerlemesine neden olur. Eğer hastalık tedavi edilmezse ölüme kadar gidebilir. Bağılşıklık sistemi düşük kişiler her zaman için risk altındadır. Alkol kullanan kişilerin de dikkat etmeleri gerekir. Zatürre geçirmiş kişi, sık sık kontrole gitmeli ve hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı öğrenilmelidir. Tam tedavi sağlansa da, yakın zaman içinde hastalık tekrar edebilir. Bunun için doktor tedavisi şarttır. Hastanın kendi kendine yapabileceği tedaviler, dinlenmek, sağlıklı beslenmek ve bol sıvı almak olacaktır.

Keten Tohumu

KETEN TOHUMU
Keten,110 santime kadar gelişebilen tek yıllık bir otsu bitki türüdür.En fazla Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Aşağıdan yukarıya doğru dalları fazlalık gösterir. Yaprakları uzuncadır ve sivridir. Çiçek yapısı oldukça parlak bir görünüme sahiptir. Mavi çiçeklere sahiptir. Yaz mevsiminin son aylarında meyveleri tam olarak olgunlaşmaya başlar. Ketenin gövde kısmı yeşil renktedir. Ketenin meyveleri kahverengidir ve içerisinde iki adet tohum bulunur.Yapısı ise sivrimsidir. Akdeniz Bölgesinde fazla olmasının sebebi ılıman tarzı iklimlerde daha fazla yetişmesindendir. Toprak yapısı kireçli olan bölgelerde daha rahat yetişmektedir. Keten tohumunun özellikle sütle beraber kullanımı tavsiye edilir.

FAYDALARI NELERDİR?
Ketenin en önemli bölgesi tohum kısmıdır. Çünkü bu tohum birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.Özellikle felçli ve kanserli hastaların tedavisinde sıkça kullanılır.Kolestrole iyi geldiği için kalp hastaları da bolca tüketmelidir. Vücudumuzun birçok sistemine yararlıdır. Özellikle sindirim sistemini düzenlemede ve temizlemede aktif rol oynamaktadır. Keten tohumunun kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Bunun dışında unutkanlık sorunu olan insanlarda tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Ayrıca kan şekerini ayarlamada oldukça etkilidir. Deride yaşanan bazı bozulmalara ve büzüşmelere birebirdir. Bunların dışındaki yararları ise şunlardır;

 • Bazı cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Kemik sistemimize yarar sağlayıcı özelliği de vardır.
 • Keten tohumu aşırı miktarda Omega 3 içerir. Bu yüzden hücre zarı rahatsızlıklarında kullanılabilir. Balık ve et yemeyi sevmeyenler Omega 3 eksikliği yaşarlar. Bu besinler yerine bol miktarda keten tohumu tüketilmesi Omega 3 eksikliğini giderme açısından oldukça önemlidir.
 • Keten tohumu özellikle son zamanlarda zayıflamak isteyenlere önerilmeye başlanmıştır. Çünkü yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre keten tohumu insana tokluk hissi verir. Bu da gün içerisinde aşırı yağlı ve kilo yapıcı gıdalardan uzak durmanızı sağlar.
 • Düzenli ve doğru kullanıldığı zaman cilt için iyidir. Cildi besler ve yumuşamasını sağlar.
 • Keten tohumunun kullanım alanı oldukça geniştir.Bunlardan biri de kabızlıktır. Bitki uzmanları tarafından doğal müsil olarak da bilinen keten tohumu içindeki müsilaj sayesinde kabızlığı giderici etki gösterir. Kabızlık için birçok ilaç vardır ; fakat bu ilaçların yan etkileri oldukça fazladır. Keten tohumu ise bu tür yan etkiler yapmaz. Çünkü tamamıyla doğal bir yapıya sahiptir. Örneğin kabızlık için kullanılan ilaçlar genelde bağırsakları tahriş eder;fakat keten tohumunun böyle bir yan etkisi asla yoktur. Kullandığınız zaman hemen etki etmeyebilir ama bir kaç saat içerisinde mutlaka faydasını göreceksiniz. Kabızlığın derecesine göre bazen bir kaç günde sürebilir ; fakat kesin çözüm sunduğu için bu ayrıntı önemsizdir.
 • Ağızda ve diş etinde duyduğunuz ağrılar için de keten tohumunu gargara yoluyla kullanabilirsiniz. Özellikle vejeteryanların mutlaka kullanması gereken bir tohumdur. Çünkü vejeteryanlar insan vücudu için çok önemli olan B12 vitamininden mahrum kalırlar. Bu vitamini içerisinde barındıran tek bitkisel ürün keten tohumudur.
 • Ayrıca sindirim ve bağırsak düzenini sağlamada da etkilidir.
 • Dışardan aldığımız önemli vitamin türlerinden biri olan B12 vitamini keten tohumu içerisinde bol miktarda vardır.

KULLANIM ŞEKİLLERİ

YAĞ: Keten tohumunun yağı alınabilir. Yağı kullanılabilir. Keten tohumu yağı yiyeceklerin içerisine katılarak tüketilebilmektedir.
ÇAY: Keten tohumunun bazen demlenerek kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle çay şeklinde bitkileri sevenler için keten tohumu demlenerek de tüketilebilir. Kaynar suya keten tohumunu atıp karıştırabilir ve sonra içebiliriz.
TANELER HALİNDE: Eğer keten tohumunu taneler halinde tüketeceksek çorba içerisine atarak yiyebiliriz. Çünkü keten tohumu sert bir yapıya sahiptir. Bu şekilde tam olarak öğütemeyebiliriz. Fakat ıslandığı zaman sertliğini kaybeder. Bu da daha iyi öğütülmesini sağlar. Özellikle sulu gıdaların içerisine bırakarak tüketebiliriz.
TOZ ŞEKLİNDE: İstersek keten tohumlarını toz haline getirerek de kullanabiliriz. Bu şekilde kullandığımızda besleyici özelliklerini kaybetmez. Keten tohumunu toz haline getirdikten sonra baharat olarak da kullanabiliriz. Bunlar sık sık kullanılan tüketim yöntemleridir.
KAPSÜL YA DA TABLET: Bunların dışında farklı türlerle de karşılaşabiliriz. Örneğin eczanelerde ve bitkisel ürünler satan dükkanlarda keten tohumu kapsülleri bulunur. Keten tohumları kapsüller haline getirilmiştir.

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?
Keten tohumu oldukça yararlıdır ; fakat her bitkisel üründe olduğu gibi bunda da dikkatli olmamız gereken hususlar vardır.
ÇOCUKLAR: En önemlisi küçük yaşta çocuklara vermemeliyiz. Özellikle aşırı vermemiz durumunda vücut dengeleri zarar görebilir. Sistemleri tam olarak gelişmediği için onlar adına zararlı bir işlem olabilmektedir. Eğer çocuklarımıza da kullandırmak istiyorsak çok az miktarda verebiliriz.
HAMİLE VE EMZİKLİLER: Ayrıca hamile bayanlar da keten tohumu tüketmemelidir. Bebeğin gelişimine zararlı olabileceği düşünülmektedir. Hamile bayanlarla beraber emziren bayanların da kullanmaması gerektiği söylenir.

DOZ AŞIMI
Keten tohumu tüketirken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Tüketim aşırı olmamalıdır ve ardından mutlaka su içilmelidir. Bayanlarda normal kullanımı yarar sağlarken aşırı kullanımı selülite neden olmaktadır. Bu riski almak istemeyen bayanlar genelde yararlı yanlarına rağmen keten tohumu tüketmezler. Bu yüzden tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak en fazla 2 yemek kaşığı tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir. Daha fazla kullanımında selülit yapıcı özelliği bulunur.

SONUÇ OLARAK:
Keten tohumunun bütün özellikleri bir arada düşünüldüğünde ne kadar etkili olduğu rahatlıkla görülebilir.Birbirine bağlı ve birbirinden farklı bir çok soruna ve rahatsızlığa çözüm olan keten tohumu aşırı olmamak kaydıyla düzenli olarak tüketilmelidir.

Vertigo

VERTİGO
Vertigonun halk arasında bilinen ismi baş dönmesidir. Vertigo kişilerde görülen sürekli baş sönmesi ve hareket etme ve hareket duygusu kabiliyetinin yitirilmesidir. Bazen sadece gözlerde kararma şeklinde bile ortaya çıkabilir. Baş dönemsi şikâyeti ile nöroloji bölümlerine başvurulduğunda yapılacak olan teşhisler ile bu tanı kolayca konulabilir.

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki her baş dönemside Vertigo olarak sayılmaz. Bazen tansiyon düşüklüğü şekerin ani düşmesi gibi durumlarda baş dönmesi gibi belirtileri verebilir. Vertigoyu bunlardan ayıran ve baş dönmesine eşlik eden durumlar kendini gösterir. Baş dönmesi ile birlikte kusma mide bulantısı, kulak çınlaması, ayakta duramama, ayakaltından yer kayıyormuş gibi hissetme gibi durumlar görülmektedir. Böyle şikâyetler ile baş dönmesi görülüyorsa o zaman Vertigonun varlığından şüphelenebilir.

Vertigonun sebepleri nelerdir?
Denge ve hareket sisteminizde önemli olan kulak ve beyincik gibi organlarda meydana gelen bir takım bozukluklar nedeniyle Vertigo oluşmaktadır. Vertigonun nedeni genelde kulakta meydana gelen bazı sorunlardan kaynaklıdır. Kulak denge organı, iç kulak vb. kulak içi organlarda oluşan sorunlar ve iltihaplanmalar sonucunda Vertigo ortaya çıkar ve baş dönmesi ile denge sorunları sağlar.  Bunun dışında kalp rahatsızlıkları, bazı iç hastalıklar, metabolizma rahatsızlıkları, bazı kansızlık şekilleri gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Ayrıca bazı psikiyatrik durumlarda vertigoya kaynaklık edebilmektedir. Bunun dışında bazı çeşit tümörlerde Vertigo belirtilerine yol açabilmektedir.

Teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Teşhisi bazı kan değerlerine bakılması, MR çekilmesi ve kulak burun boğaz da yapılacak bazı muayeneler sonucu mümkündür. Vertigo aslında başka bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkan bir belirtidir ve öncelikle kendisine neden olan rahatsızlık teşhis edilip tedavi edilmelidir. Tümörün neden olduğu Vertigo çeşitleri hariç diğer sebeplerle ortaya çıkan Vertigo rahatsızlıkları uzun ya da kısa vadede ortadan kaldırılır. Fakat tümörün neden olduğu baş dönmeleri için ise özel tedavi yöntemleri ve süreçleri mevcuttur. Bu yüzden bu durumlarda doktorun tavsiyeleri dinlenmeli ve verdiği reçeteler uygulanmalıdır.

See Also

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın